سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی خبر داد:

فراکسیون قانون مجلس پیشنهاد پاسارگاد را پیگیری می‌کند

- گروه خبر

در پی انتشار سرمقاله‌های پاسارگاد در هفته‌های اخیر، شهباز حسن‌پور از پیشنهاد پاسارگاد استقبال کرد و از ارایه طرح ممنوعیت مداخله نمایندگان در عزل و نصب مدیران خبر داد.

بعد از آنکه در جلسه استیضاح  وزیر کار بی‌پروایی محمدرضا پورابراهیمی در نام بردن از افراد و فرزندان وزیر باعث شد که علی ربیعی هم متقابلا پورابراهیمی را متهم کند که برای انتصاب فردی به نام کهنوجی به سمت مدیرعاملی مس‌سرچشمه فشار آورده است. در بخش‌هایی از سرمقاله شماره 523  پاسارگاد با تیتر «‌حراست از خوش‌نشینان خانه ملت» آمده است: «مجلس باید در مورد عدم دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران کشور به ویژه نزدیکان آنان، مصوبه‌ای بگذراند. این درخواست را می‌توان و باید به یک مطالبه‌ی ملی تبدیل کرد تا نمایندگان را از آفت دلالی سیاسی مصون نگاه داشت. نمایندگان معصوم و مصون از خطر فساد نیستند و رای‌دهندگان باید حواس‌شان به ایشان باشد و هوای‌شان را داشته باشند. حفظ سلامت نمایندگان پاسداری از رایی است که دیروز به صندوق ریخته‌ایم. خوشا که اهالی استان کرمان در این راه پیشقدم شوند و از نمایندگان‌شان «طرح ممنوعیت مداخله نمایندگان در عزل و نصب مدیران» را مطالبه کنند. آقای حسن‌پور که ید طولایی برای پیگیری امور دارند، مناسب‌ترین فرد برای میدان‌داری این طرح به نظر می‌رسد.»

و در دو شماره بعد هم این درخواست بیش از امید داشتن به پیدا شدن گوشی شنوا که با هدف اتمام حجت و ثبت در تاریخ تکرار شد. اما انگار گوشی شنوا پیدا شد. شهباز حسن‌پور ضمن استقبال از این پیشنهاد به پاسارگاد گفت: «یکی از بحث‌های حساس و اساسی بحث قانون است که بایستی سرلوحه امور همه دستگاه‌ها، قوای سه‌گانه، سازمان‌ها، نهادها، ادارات و ارگانها قرار گیرد و همه باید حول محور آن حرکت کنند.  متاسفانه به مرور زمان در خیلی از جاها قانون نادیده گرفته شد که امروز باعث شده این همه مسایل و مشکلات در جامعه و در کشور به وجود آید.» نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در ادامه از تشکیل فراکسیونی با عنوان قانون خبر داد: «‌این فراکسیون بیش از یک سال و نیم است که شروع به کار کرده ولی تاکنون اعلام موضع رسمی نداشته است و علتی هم که امروز از این فراکسیون نام می‌برم سرمقاله‌هایی است که اخیرا در پاسارگاد منتشر شده‌اند.» حسن‌پور در ادامه افزود: «یکی از این بحث‌ها این است که هر کسی وظیفه خودش را به خوبی انجام نمی‌دهد چرا که اگر همه وظیفه خود را به نحو احسن انجام می‌داد، نیازی نبود که نماینده مجلس در مسایل اجرایی هم دخالت کند. جایگاه نماینده مجلس قانون‌گذاری و نظارت است ولی امروز شاهد دخالت برخی نمایندگان در امور اجرایی کشور هستیم که این موضوع باعث گلایه‌مندی برخی از وزرا شده که حتی در جلسه استیضاح هم این موضوع مطرح شد. متاسفانه این یک واقعیت انکارناپذیر است که نمایندگان گاهی در برخی عزل و نصب‌ها دخالت مستقیم می‌کنند و گاهی برخی از وزرا را تهدید می‌کنند. در حالی که نمایندگان باید بیشتر نظر مشورتی داشته باشند نه دخالت.» حسن‌پور از ارایه طرحی برای جلوگیری از دخالت نمایندگان در امور اجرایی و عزل و نصب‌ها گفت: «به عنوان کسی که سه دوره در مجلس حضور دارم  تایید می‌کنم که برخی از دخالت‌ها در کارهای اجرایی دخالت‌های بی‌جا و بی‌مورد است و به زودی طرحی را ارایه خواهیم داد که این دخالت‌ها کاهش یافته و در صورتی که موردی پیش بیاید به صورت شفاف بیان شود و در صورتی که نماینده اصرار بر این وضعیت بورزد، به هیئت نظارت بر نمایندگان ارسال شود. تصمیم دارم به اتفاق همکارانم در فراکسیون قانون این طرح را به عنوان یک مطالبه عمومی مطرح کنم».