سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

رییس اداره جهادکشاورزی شهرستان سیرجان:

برای تعیین قیمت مرغ منتظر ابلاغ کتبی هستیم 

- گروه خبر:‌ ‌در میان گرانی‌ها و نوسانات قیمت کالاهای مختلف، قیمت مرغ و اختلافات بر سر تعیین آن بحث های زیادی را به همراه داشت. در همین رابطه فرماندار سیرجان در نشست مطبوعاتی گفت: «در بحث قیمت‌ها متاسفانه بعد از عید اوضاع و احوال خیلی نگران‌کننده شد. یک مرتبه دلار افزایش چند برابری داشت و روی افزایش خیلی از کالاها تاثیر گذاشت.» منصور مکی‌آبادی در ادامه در بحث افزایش قیمت مرغ گفت: «قیمت مرغ مدتی در نوسان بود. تولیدکنندگان مرغ معتقدند با افزایش قیمت دانه‌های در آینده ورشکسته خواهیم شد تا مدتی افزایش قیمت را قبول نکردیم و چند مغازه را پلمپ کردیم.» به گفته فرماندار قیمت مرغ از سوی استان تعیین می‌شود:«از مرکز استان قیمت هر کیلو مرغ 10 هزار و 500 تومان اعلام شد و  اگر جایی بالاتر از این قیمت بفروشد بود برخورد ‌می شود.»

بازرس فرمانداری درباره پلمپ مغازه هایی در سطح شهر می گوید: «روز پنج‌شنبه هفته گذشته بنا بر رسیدگی به وضعیت قیمت مرغ در سطح شهر سیرجان دستوری از فرماندار گرفتیم، چرا که گزارش‌هایی به ما رسید که حتی تا کیلویی 15 هزار تومان هم مرغ به فروش می‌رسد. روز پنج‌شنبه 4 مورد پلمپ مغازه مرغ‌فروشی در سطح شهر داشتیم و تخلفات زیادی در زمینه بهداشتی کشف شد و همین طور یک مورد اقدام به تقلب در فروش بود، تاریخی که روی مرغ‌ها درج شده بود تاریخ روز بعد بود با توجه به اینکه تاریخ انقضای مرغ‌ها حداکثر 72 ساعت است این به عنوان یک تخلف فاحش از نظر ما محسوب می‌شد و برای فروشنده جریمه در نظر گرفته شد.»

مکی نژاد در ادامه گفت: «روز شنبه در استان جلسه‌ای برگزار شد و نرخ مصوب مرغ اعلام کردند، نرخی که اعلام شد 10 هزار و 500 تومان بود. » مسئول واحد بازرسی فرمانداری درباره برخورد با متخلفین گفت: «با توجه به اینکه متولی اصلی جهاد کشاورزی و اداره صنعت و معدن است و وقتی متوجه شدیم در بازار ثباتی برقرار شد دیگر بازرسی نداشتیم. با این حال بنا به آن مسئولیتی که داریم مجدد برنامه بازرسی با مجموعه ادارات را ادامه می دهیم و مطمئنا در صورت تخلف و تجاوز از نرخ اعلام شده حداکثر مجازات را در نظر می‌گیریم». 

اما رییس اداره جهاد کشاورزی معتقد است هنوز ابلاغ کتبی برای مشخص شدن نرخ دقیق هر کیلو مرغ به دستش نرسده است: «در جلسه استانداری که با حضور نماینده صنوف مختلف همه دستگاه های نظارتی،تعزیرات و جهاد کشاورزی تشکیل شد قیمت هر کیلو مرغ 10 هزار و 500 تومان مشخص شد گه قیمتی کارشناسی شده اعلام شد. اما هنوز هیچ مرجع رسمی و نظارتی به صورت کتبی این نرخ را به ما اعلام نکرده است.»

اکبر محمودآبادی در ادامه از خواسته نمایندگان صنف مرغ و ماهی می گوید: «اگرچه از سوی دستگاه های نظارتی این نرخ مشخص شده است و اکثریت بر سر آن به توافق رسیدند اما خواسته صنف این مجموعه و تولید کنندگان مرغ و ماهی این است که نرخ هر کیلو مرغ 10 هزار و 950 تومان باشد که این نرخ حدود 300 تومان از استان‌های همجوار ارزان‌تر است.»

 رییس اداره جهاد کشاورزی درباره تعیین نرخ قطعی مرغ گفت: « به گفته مدیر بازرگانی استان، دنبال این هستیم که موضوع به صورت کشوری مدیریت شود چرا که در صنعت طیور میزان زیادی  از مواد اولیه وارداتی و با ارز دولتی تهیه می شوند. از آنجایی که مرغ یکی از کالاهای اصلی سبد غذایی است به زودی با مدیریت کشوری نرخ آن تعیین و ابلاغ می شود».