سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

گفت‌وگو با امین صادقی نائب رئیس شورای اسلامی شهر سیرجان؛

اگر شائبه خرید رای وجود دارد

مردم حق دارند به ما اعتماد نکنند

 سارا پورمختار

بازگو کردن مسایل گذشته به مذاقش خوش نمی‌آید و آن را به «باد دادن کاه کهنه» تشبیه می‌کند. سال‌هاست تمایلی به انجام گفت‌وگو ندارد. انتخابش به عنوان نایب‌رییس شورا اما بهانه است تا باب سخن باز شود. ترجیح می‌دهد سؤالات گفت‌وگو به سمت آینده پیش روند تا گذشته. امین صادقی تنها صادقی‌‌ای که در این دور به شورا راه پیدا کرده، به حرفه معلمی‌اش می‌بالد و آن را یک امتیاز برای پاسخ دادن به سؤال‌ها برمی‌شمرد.

 در آغاز دوره شورای چهارم پاسارگاد به بهانه جوان‌ترین عضو شورا با شما گفت‌وگو داشت و این بار با عنوان نایب رییس شورا. امین صادقی این دو دوره را با هم مقایسه کنید.

هنوز هم جوان هستم. فقط آقای اسفندیارپور چند ماهی از من جوان‌تر است. طبیعی است گذر زمان به ویژه در کارهای مدنی و اجتماعی تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند. امروز امین صادقی به اضافه کوله‌باری از تجربه است. نگاهم به موضوعات، اختیارات و وظایف شورا نسبت به آن چیزی که روز اول از بیرون داشتیم هم واقعی‌تر، دقیق‌تر و منطقی‌تر شده است. 

 این تغییر دیدگاه نسبت به اختیارات عضو شورا نوع وعده‌های شما را تحت تاثیر قرار داد؟

شاید خنده‌دار باشد ولی من واقعا هیچ وعده‌ای به هیچ‌کس ندادم. قول دادم که قول هم با وعده فرق دارد. به عنوان نمونه قول دادم اگر به عنوان نماینده شما انتخاب شوم، مواردی را که مربوط به شما هست و در اختیارات شهرداری و شوراست پیگیری ‌کنم که این کار را هم انجام داده‌ام.

 در دوره قبل شما یکی از اعضا ساکت و خنثای شورا بودید و در اکثر مواقع اظهارنظر نمی‌کردید اما این رویه در شورای پنجم تغییر کرد و شما یکی از اعضای صاحب نظر شورای پنجم شدید.

این که گفتید خنثی شاید از دید شما بوده است. چون مطابق با شرایط و امکانی که فراهم بود اظهار نظر شده، حرف زده شده و قطعا خنثی نبودم. 

 قبول ندارید که نسبت به دوره قبل خیلی بیشتر اظهارنظر می‌کنید؟

به نظرم باید طبیعی باشد. چون هر روزی که جلوتر می‌روید و تجربه و اطلاعات کسب می‌کنید بهتر می‌توانید اظهارنظر کنید. شاید در یک سری مباحث سال‌های گذشته صاحب‌نظر نبودم و آن لحظه که تصمیم‌گیری شد اظهارنظری نکردم ولی قطعا درباره آن موضوع مطالعه کردم و اطلاعات کسب کردم و در این دوره وقتی آن موضوع دوباره به بحث گذاشته می‌شود بهتر راجع به آن اظهارنظر می‌کنم. ولی بحث خنثی بودن را تایید نمی‌کنم. دورقبل هم به اندازه خودم تاثیر‌گذار بودم و درباره هر موضوعی که نیاز بود اظهارنظر می‌کردم. حالا کم و زیادش بسته به اطلاعات و آگاهی بود.

 در دوره شورای چهارم با 7845 رای وارد شورا شدید و در این دوره با 6972 رای، اختلافی نزدیک به هزار رای. دلیل افت آرای‌تان را در چه می‌دانید؟

دلیل اول اینکه در یک تعرفه 11 نفره شانس و آرا بیشتر داری تا زمانی که قرار است نام 7 نفر نوشته شود و این کاهش آرا برای همه بوده نه تنها من. دلیل دوم هم این است که واقعا امسال رقابت سنگین بود و موضوع بعدی اینکه مجموع آرای ماخوذه نسبت به دوره قبل کمتر شده بود و خیلی از شهروندان در رای‌گیری‌های روستاها و شهرهای اقماری شرکت کردند. برای مثال در نجف شهر تعداد مجموع آرا 2 برابر دوره قبل بود.

 آیا فساد مالی شورای چهارم و اتهاماتی که به شما نسبت داده شد هم در این نتیجه تاثیرگذار بود؟

در دوره قبل با این تعداد رای نفر دهم شدم و در این دوره اگرچه تعداد کاهش داشته نفر چهارم شدم. از طرفی از بین 7 نفر عضو منتخب 3 نفر از اعضای دوره چهارم هستند 2 نفر هم علی‌البدل داریم یعنی نزدیک 50 درصد که این آمار بدی نیست.

 این توضیحات شما نشان می‌دهد که معتقدید این اتفاقات تاثیر منفی بر آرا نداشته است؟

قطعا داشته است.

 بر آرا شما چطور؟

چون نمی‌دانم در صورتی که اگر آن اتفاقات نیفتاده بود قرار بود چقدر رای بیاورم، نمی‌توانم با قطعیت بگویم، ولی احتمالا تاثیرگذار بود.

 در ماجرای ورود سازمان بازرسی به شهرداری و شورا شما هم یک هفته بازداشت بودید و بعد از آن تبرئه شدید. مایلید راجع به آن اتفاق صحبت کنید؟

فقط موضوع اتهام بود که در همان زمان رفع اتهام شدم. حتی پرونده من دادگاه نرفت و در دادسرا مرا تبرئه کردند. گرفتن سوء‌پیشینه و تایید صلاحیتم در زمان ثبت‌نام انتخابات دوره پنجم و تایید عضویتم در شورا دلیل بر این مدعاست. 

 دقیقا عنوان اتهام شما چه بود؟

آگاهی از انجام بزه و عدم اطلاع به مراجع ذی‌صلاح.  به عنوان عضو شورا در سازمان فضای سبز ناظر بودم. در آن سازمان تخلفاتی اتفاق افتاده و باید از این موضوعات اطلاع داشته باشم. در مقطعی سازمان بازرسی به شهرداری ورود پیدا کرد و به دلیل اینکه موضوعات و اتفاقاتی افتاده بود و یک سری افراد مجبور به پاسخگویی بودند من هم به عنوان عضو شورای شهر مجبور به پاسخگویی بودم.

 فقط شما باید برای پاسخگویی می‌رفتید؟ سایر اعضا چطور؟

حرف من هم همین بود و به نوعی از شانس بد من بود. شاید در آن سازمانی که من نماینده شورا بودم اتفاقاتی افتاده بود.

 شنیده می‌شود آقای حسن‌پور برای تبرئه شدن شما تلاش کردند و به همین دلیل شما وامدار ایشان هستید.

به تمام مقدسات قسم آقای حسن‌پور در این موضوعات به هیچ عنوان ورود پیدا نکرد. نه برای من که حتی برای نزدیکانش هم ورود پیدا نکرد. باز هم توضیح می‌دهم که اصلا موضوع من چیزی نبود که بخواهد کسی تلاشی کند.

 به مردم قول دادید که سلیقه سیاسی‌تان را پشت در شورا بگذارید اما انگار این اتفاق نیفتاد.

بله این کار را هم کردم. انتخاب شهردار مهم‌ترین کار شوراست و من در دوره شورای چهارم با رای‌هایی که به آقایان آبیار و معتمدی‌زاده دادم نشان دادم که در این زمینه با آقای حسن‌پور هم‌عقیده نیستم.

 رای به آقای سروش‌نیا چطور؟

واقعا نظر آقای حسن‌پور در این دوره شخص دیگری بود و نظرشان روی آقای سروش‌نیا نبود.

 اما شما یکی از حامیان آقای حسن‌پور به شمار می‌آیید. 

بعضی از بچه‌های ستاد ایشان به من هم کمک کردند اگر اسم این را حمایت بگذارید.

 در اکثر مواقع و بیشتر در زمان انتخاب‌ها موضع شما تغییر می‌کند. برای نمونه در بحث انتخاب شهردار بعد از اینکه در دور اول شهردار انتخاب نشد شما با مطرح شدن دوباره گزینه‌های قبلی مخالفت کردید و گفتید به دنبال کسی هستید که نام و عملکردش برند باشد اما وقتی باز هم آقای سروش‌نیا مطرح شد پذیرفتید و به ایشان رای دادید.

حقیقتا وقتی وارد جلسه شدم فکر می‌کردم دستور کار این است که گزینه‌های جدید را معرفی کنند اما متوجه شدم بحث انتخاب شهردار است و دوباره آقای سروش‌نیا معرفی شد. ما هم بدمان نمی‌آمد که کسی می‌خواستیم شهردار شود و یک برد سیاسی هم برای ما بود.

 در انتخابات هیئت‌رییسه اخیر هم اعلام کردید اگر آقای اسفندیارپور کاندیدای نایب‌رییسی شود کاندیدا نمی‌شوم.آقای اسفندیارپور با جدیت قصد کاندیداتوری برای نایب‌رییسی داشت اما شما کاندیدا شدید. 

دقیقا تا لحظه آخر قرار نبود کاندیدا شوم در لحظه آخر آقای اسفندیارپور محبت کرد و از من خواست کاندیدا شوم. 

 بعد از ماجرای دستگیری شما، بار دیگر در زمان انتخابات دور پنجم و بعد از انتشار فیلم خرید رای نام شما سر زبان‌ها افتاد. درباره آن فیلم صحبت کنید.

همان چیزی که شما دیدید ما هم دیدیم و واقعیت این است که من روحم از این موضوع خبر نداشت.

 از شما در این فیلم نام برده شد. 

ایشان مدعی است که این فیلم ساختگی است. ما دوست و بچه محله هستیم شاید قصد کمک داشته که اسم من را در آخر و با مکث برد. ولی واقعا کارت شارژ 2 هزار تومانی برای 3 نفر به نظر کمی خنده‌دار است.

 نقش خرید و فروش رای در انتخابات را چقدر می‌دانید؟

من حتی یک رای نخریدم. پایگاه‌های رای من پولی نیستند. من روی دوتا موضوع خانواده و نزدیکانم را قسم دادم یکی اینکه 1 دونه رای نمی‌خرید و دوم اینکه به 7 نفر رای بدهید. از طرفی خرید و فروش رای روی نتیجه انتخابات تاثیر زیادی ندارد. چون اگر  خریدند همه خریدند و اگر نخریدند هیچ‌کس نخریده است.

 خرید و فروش رای را در موسم انتخابات به عنوان یک واقعیت قبول ندارید؟

به چشم ندیدم. چون روز انتخابات فقط یک ساعت از خانه بیرون رفتم آن هم برای شرکت در مراسم خاکبندان پدر خانمم و رای دادن. ولی این پدیده وجود دارد نه تنها در شهر ما که در کل کشور. واقعا باید فکری برای جلوگیری از این موضوع  شود چون هر دوره بدتر می‌شود.

 اما شورایی که با شایبه خرید و فروش رای سر کار بیاید چندان مورد اعتماد مردم نیست.

اگر این شایبه وجود داشته باشد حق دارند اعتماد نکنند و ما کاندیداها باید به این نتیجه برسیم که طلب خرید رای نکنیم و مردم هم کمک و همکاری کنند. 

 انتخابات این دور شورا حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشت و حتی تا مرز ابطال هم پیش رفت و در نهایت هم صحت آن تایید نشد اما شما از آن به عنوان «سالم‌ترین انتخابات که من دیدم و گذراندم» یاد کردید، در حالی که دیگرانی از آن با عنوان «کثیف‌ترین انتخابات» نام بردند. آیا به این دلیل که نام شما در بین اعضای منتخب بود این اظهار نظر را کردید؟

هنوز هم معتقدم انتخابات سالم برگزار شد و اگر هم رای نیاورده بودم، از همه دوستان تشکر می‌کردم. شاید امسال به خاطر فضاهای مجازی و دسترسی آسان برای ثبت اتفاقات و انتشار آنها تخلفات نسبت به سال‌های قبل بیشتر توی چشم بود.

 اگر سالم برگزار شد چرا تا مرز ابطال پیش رفت؟

باید از هیئت نظارت و فرماندار بپرسید. احتمالا مدارک موجود راه به جایی نبرد که اگر برده بود قطعا انتخابات باطل می‌شد.

 هنوز هم عده‌ای از کاندیدای معترض معتقدند مدرکی دال بر صحت انتخابات وجود ندارد.

آنها حق‌شان است. کسانی که متولی بودند باید مدرکی ارایه می‌دادند که این انتخابات باطل است یا نه ولی به ما که رای آورده بودیم گفتند انتخابات تایید شده و مراسم سوگند و تحلیف برگزار شد.

 تاثیر انتخاباتی که بدین شکل مخدوش می‌شود بر اعتبار شورا چیست؟

دیدگاه مردم نسبت به همه انتخابات‌ها ضعیف می‌شود و این یک آسیب است.

 مسئول کمیسیون بودجه بودید ماجرای حسابرسی به کجا رسید؟

گزارش‌های حسابرسی سال‌های 90، 91 و 92 را شرکت تدبیر محاسب تهیه و تایید و مهر و امضا کرده است. گزارش 93 را هم به شورا تحویل داده اما مهر و امضا نشده است. یعنی عملا از درجه اعتبار ساقط است. حسابرسی سال‌های بعد هم را هم فعلا نگه داشتیم تا سال 93 تعیین تکلیف شود.

 مشکل اصلی با شرکت حسابرس چیست؟

یک سری مشکلات مالی قراردادی بین شورای شهر و شرکت تدبیر محاسب شرق وجود داشته و این مشکلات از روز اول و در دوره شورای چهارم هم وجود داشتند.

 مگر نباید قرارداد با شرکت حسابرس به تایید شورای شهر برسد؟

یکی از ایرادهایی هم که گرفته شد همین بود. قراردادی که روز اول بسته شد به شورا نیامد و رییس وقت شورا و معاون مالی اداری شهرداری این قرارداد را امضا کردند. 

 برای حسابرسی سال‌های بعد با شرکت دیگری قراداد بسته‌اید؟

هنوز نه اما از طریق مناقصه عمومی یک حسابرس را انتخاب می‌کنیم 

 شنیده می‌شود برادر خانم شما قرار است این کار را انجام دهد.

آقای دکتر افشار هم در دوره شورای چهارم و هم الان مشاور کمیسیون بودجه است ولی ایشان برادر خانم من نیست و هیچ نسبت فامیلی و خانوادگی با من ندارد. ایشان را خانم امینی‌زاده در زمانی که مسئول کمیسیون بودجه بودند به شورا معرفی کردند.

 موضع‌تان دربرابر شفاف‌سازی و ارتباط با مطبوعات چیست؟

سعی کردم همیشه شفاف باشیم و به عینه با حضور خبرنگاران در جلسات این را ثابت کردیم.

 اما در عمل نشان دادید اگر از شما انتقاد شود و یا واقعیتی درباره شما نوشته شود چندان خوشایندتان نیست.

تمام سعی و تلاش این بوده که با رسانه‌ها که در راستای شفاف‌سازی حرکت می‌کنند ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشیم. ممکن است در مواردی بسیار نادر که در شرایط مناسبی نبوده‌ام  نتوانستم به طور کامل خودم را کنترل کنم.

 هنوز هم تدریس می‌کنید؟

بله.

 به جز تدریس به شغل دیگری هم مشغول هستید؟

قبلا کارمند دانشگاه بودم و از اسفند 94 در قسمت مالی اداری یک شرکت خصوصی در نیروگاه مشغول هستم.

 قصد ادامه فعالیت‌های سیاسی دارید؟

اکنون که این شرایط برایم مهیا شده کارم را انجام می‌دهم. آینده را در آینده باید تصمیم گرفت به قول سهراب سپهری زندگی آبتنی کردن در حوضچه اکنون است.