سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

فرماندار سیرجان در نشست خبری‌اش تاکید کرد

خودم و فرزندانم در گل‌گهر مشغول‌به کار نمی‌شویم

 زهرا خواجویی‌نژاد

داستان بازنشستگان با ارسال پیام یک سیرجانی به برنامه حالا خورشید جانی دوباره گرفت و با چاپ چندین گزارش در پاسارگاد و تغییر چند مدیرعامل ادامه یافت. این بحث به نشست خبری فرماندار در سه‌شنبه هفته گذشته هم کشیده شد. از آخرین نشست فرماندار سیرجان با خبرنگاران حدود یک سال می‌گذرد. این‌بار هم بهانه دیدار و گفت‌و‌گو هفته دولت بود.

 ما نمی‌توانیم روی گل‌گهر نظارت کنیم

فرماندارسیرجان که از مدت‌ها پیش منتقد به کارگیری بازنشستگان در گل‌گهر بود با اشاره به سابقه حرف‌هایش یادآور شد:«خود شماها می‌دانید ما از اول اعلام کردیم بازنشستگان باید بروند و خیلی محکم برخورد کردیم، اخیرا مدیرعامل گل‌گهر اعلام کردند خیلی از بازنشستگان تا پایان سال می‌روند و ما امیدواریم این اتفاق بیفتد.» منصور مکی‌آبادی به صراحت اعلام کرد توان نظارت بر مجتمع گل‌گهر را ندارد؛«این‌ها شرکت‌های غیر‌دولتی هستند و مثل بخشداری، شهرداری و.. نیستند که من راحت بتوانم روی آن‌ها نظارت داشته باشم. هیچ نظارتی بر طبق قانون نمی‌توانیم بکنیم.» او در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که گل‌گهر منابع عمومی شهر است، گفت؛«درواقع ‌آن‌ها می‌گویند ما به ایمیدرو  بهره مالکانه می‌دهیم. مدیرعامل گل‌گهر در گفت‌وگویی که با پاسارگاد داشت اعلام کرده بود ما یک شرکت خصوصی هستیم و هیچ‌کس هم به جز هیئت مدیره نمی‌تواند به من دستور بدهد.» یعنی قانون مصوب مجلس شامل خصوصی‌‌ها نمی‌شود؟«ما این مصوبه را اعلام و ابلاغ  کردیم اما اگر ایستادگی کنند، نمی‌توانیم. یکی از مباحثی که با آقای تقی‌زاده صحبت کردیم اینکه بازنشستگان بروند و ایشان هم قول دادند که تا پایان امسال تعدادشان را کم کنند حالا شما که آدم‌های نقادی هستید باید ببینید که واقعا چه میزان از این بازنشستگان تا پایان سال می‌روند» .

 شاید در آمار نرخ بیکاری اشتباه شود

او در جواب سؤال دیگری مبنی بر اینکه آمار بیکاری با تعداد بیکاران شهر مغایرت دارد، گفت: «‌ما نرخ بیکاری را کاهش دادیم و از 8/16 دهم به 8/11 دهم رساندیم این در حالی است که تغییری در تعداد بیکاران ایجاد نمی‌شود. باید عرض کنم که نرخ بیکاری را ما اعلام نمی‌کنیم وزارت کار بر اساس آمارهایی که دارند اعلام می‌کنند و در آن دخیل نیستیم». یکی از خبرنگاران گفت؛ سامانه رصد اشتغال که آمار را اعلام می‌کند‌، یکی از آیتم‌هایش جواز کسب است و گاهی جواز کسبی که تاریخش گذشته را ثبت می‌کند در واقع روی بعضی از داده‌ها  حرف است؛«نرخ بیکاری را بر اساس یک سری آیتم‌ها می‌سنجند. ممکن است دچار اشتباهاتی هم بشوند. ما کاری به این موارد نداریم. طبق آمار نرخ بیکاری‌مان 4 درصد کاهش پیدا کرده است. اینکه چرا تغییری در تعداد بیکاران ایجاد نمی‌شود باید گفت شهرستان سیرجان نسبت به 5 سال پیش بیش از 60 هزار نفر جمعیت‌اش اضافه شده است، یعنی 20 برابر آن مهاجرتی که عادی می‌بایست انجام شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم این مهاجرت را داریم. نمی‌توانیم بگوییم گل‌گهر فقط متعلق به سیرجان است و کل نیروهایش باید بومی باشد. مگر خیلی از اقوام ما بازنشسته مس، کارخانه زرند و...نیستند.». 

 صد درصد نیروهای دیپلم و 90 درصد نیروهای لیسانس باید بومی باشند

وی افزود: «ما به مدیران گل‌گهر فشار می‌آوریم که نیروی بومی بگیرند و با آن‌ها یک سری تفاهم‌نامه بستیم و هر هفته رییس اداره کار، رؤسای شرکت‌ها را می‌خواهیم و با آمار و اطلاعات می‌گوییم این تعداد از نیروهای‌تان غیربومی هستند  و شما باید تعدیل کنید. تاکید کردیم 100 درصد نیروی دیپلم‌ و 90 درصد نیروهای لیسانس باید بومی باشند. جلوی نیروهای سفارشی هم تا حدودی گرفتیم.» به گفته وی سیرجان هیچ اختلافی بین فرمانداری و گل‌گهر وجود ندارد؛ «ما هیچی از گل‌گهر نمی‌خواهیم فقط درخواست‌مان در خصوص مردم است و هیچ اختلافی هم نداریم.» یکی از خبرنگاران به حضور فرماندار دوران اصلاحات در گل‌گهر اشاره کرد و از منضور مکی‌آبادی در باره آینده‌اش پرسید و فرماندار قول داد:«به هیچ عنوان نه خودم نه فرزندانم نه کارمند دولت می‌شویم و نه در گل‌گهر مشغول به کار می‌شویم. اگر همین الان هم  به ما بگویند برو، خدا را شکر می‌کنیم و یک قربانی هم می‌کشیم و می‌رویم و پشت سرمان را هم نگاه نمی‌کنیم».

 شاید خیلی از کارهایی که ما می‌کنیم قانونی نباشد

او قول داد تا روز آخری که  در سیرجان هست مثل روز اول کار کند؛ «‌سیرجان برای من تنها مزیتی که نسبت به جاهای دیگر دارد این است که بومی اینجا هستیم.  شاید خیلی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم قانونی نباشد؛ مثل جاده فرودگاه، یا کمربندی این‌ها همه‌ تخلف است. برای آقای عماد بخشدارمان به خاطر درست کردن جاده 84 ضربه شلاق بریدند. من به او گفتم برو شلاق‌ها را هم بخور، اینکه بابت مردم هزینه کنید اشکالی ندارد.» او در توضیح علت شکایت گفت: «جاده پشت امامزاده علی(ع) خیلی خراب بود. آقای عماد رفت آنجا هزینه کرد گفتند به دلیل جابه‌جایی اعتبارات تخلف کرده است».

 وضعیت سیرجان از لحاظ اجرای پروژه‌های عمرانی  بهتر از همه کشور است

 اگرچه این نشست برخلاف نشست‌های قبلی از همان ابتدا با سؤالات خبرنگاران آغاز شد اما باز هم فرماندار در ابتدا گریز کوتاهی به عملکردش در شهرستان زد. اینکه وضعیت سیرجان از لحاظ اجرای پروژه‌های عمرانی  بهتر از همه کشور است؛«ما افت پروژه‌های عمرانی را به شدت در سراسر کشور داریم، ولی سیرجان روند عکس داشته است، یعنی اگر 30 میلیارد تخصیص اعتبار داشته‌ایم ده برابر آن 300 میلیارد پروژه اجرا کرده‌ایم. مثلا در حوزه آموزش‌و‌پرورش با فعال کردن «طرح‌مهر» فقط  پارسال 700 میلیون هزینه کردیم.» وی افزود؛ «یک تقسیم‌بندی بین کلیه دهیاران، شوراها، خیرین و شرکت‌ها کردیم و از آن‌ها پول گرفتیم. مثلا بخشنامه ابلاغی صادر کردیم که آقای رییس شرکت سیرجان بنیاد در ملک‌آباد این چهارتا مدرسه را ایزوگام‌ کنید، یا آقای فلان شرکت در بلورد  این مدرسه‌ها را تعمیر کنید و... سرجمع همه‌ی  این‌ها شد 700 میلیون» به گفته‌ی منصور مکی‌آبادی: «‌از نظر سرانه فضاهای آموزشی در وضعیت فعلی بالای معدل کشوری هستیم و الان استانداردمان در حد تهران است.» او گفت:« زمانی که من اینجا حضور پیدا کردم، اکثر مدارس خیرین نیمه‌کاره بود و ما خیرین را حرکت دادیم» . 

 پانصد تخت بیمارستانی اضافه کردیم

فرماندار سپس به حوزه راه پرداخت؛«در حوزه راه بزرگ‌ترین معضل را در کمربندی شاهد تا پلیس‌راه داشتیم. حدود 5 میلیارد از محل اعتبارات ملی گذاشتیم و سرتا سر آن را روکش کردیم. یا همین جاده فرودگاه بدون اینکه ریالی پول دولتی داشته باشیم انجام شد.» وی در رابطه با حوزه بهداشت و درمان گفت: «کجا سابقه داشت در سیرجان یک دفعه بالای 500 تخت بیمارستانی داشته باشیم. یک بیمارستان امام رضا و غرضی داشتیم، یک بیمارستان نیمه کاره داشتیم که 30 درصد پیشرفت داشت، با پیگیری‌هایی که کردیم، بیمارستان 220 تختخوابی به بهره‌برداری رسید، بیمارستان غرضی را هم توسعه دادیم و هتلینگ آن را راه انداختیم، دوتا سی‌تی‌اسکن گرفتیم، یک بیمارستان 120 تختخوابی در منطقه ویژه اقتصادی با همکاری گل‌گهر در حال ساخت است و تا یکی دوسال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. هفته گذشته کلنگ یک بیمارستان 64 تختخوابی زده شد.  بیمارستانی خیرساز برای افراد بی‌بضاعت که آن‌ها را مجانی درمان کند و پیش‌بینی‌مان این است تا دو سه سال آینده  ساخته می‌شود.»

 درصدد راه‌اندازی مرکز قلب در سیرجان هستیم

 وی افزود: همچنین به دنبال راه‌اندازی مرکز قلب هستیم. فاجعه است برای یک شهری با بیش از سیصد هزار نفر جمعیت و این همه مراجعه از شهرهای اطراف مرکز قلب نداشته باشیم. راه‌اندازی بخش قلب اولویت ماست.»  او سپس تاکید کرد؛« فکر نکنید همه این کارها به راحتی انجام شده است. هرکدام‌شان یک پروسه‌ای برای خودشان داشته‌اند. همین جاده بلورد  برای اجرایش معارضانی داشت که هیچ‌کس جرات نمی‌کرد جلو برود. من خودم رفتم ایستادم و گفتم بزنید زیر درخت‌ها، و چقدر درخت خراب شد، رییس اداره مسکن در رفت، گفتم چرا فرار کردی گفت این صاحبش عصبانی است، البته ایشان آدم خوبی بودند اما تا خبر شد خیلی از درختان پسته‌اش که در مسیر بودند رفتند.»

 میراث فرهنگی در کل کشور رها است

 مکی‌آبادی سپس گریزی به حوزه میراث زد و گفت:«خیلی از فرمانداران وارد این حوزه نشدند، اگر هر فرمانداری فقط یک کاری برای یکی از آثار انجام داده بود الان نیازی به فعالیت ما نبود. در حال حاضر مرمت بادگیر چپقی تمام شد، خانه صدرزاده را قرار است گل‌گهر انجام دهد، مرمت خانه دکتر صادقی توسط مجمع خیرین شروع شده است، مرمت خانه حسین‌خان بچاقچی شروع شده است، مرمت خانه خان در دارستان شروع شده است. قلعه درویش، اتصال یخدان‌ها با خانه شوکت سعیدی و... برای همه این‌ها برنامه داریم. در بازار کار آغاز شده است، اعتبار گذاشتیم و طرحش تهیه شده و قرار است با همکاری کسبه، شهرداری، فرمانداری و... مرمت انجام شود و در حوزه میراث فکر می‌کنم عملکرد قابل قبولی داشتیم».  او انتقادها در مورد رها کردن گلیم بعد از جهانی شدن را قبول کرد و گفت؛«در رابطه با گلیم می‌بایست یک سری اقدامات انجام می‌شد. پایگاه جهانی گلیم را می‌بایست تشکیل می‌دادند، واقعیت قضیه این است حوزه میراث فرهنگی در کل کشور رها است نه که فکر کنید در سیرجان وضعیت به این شکل است، در استان هم وضعیت به همین شکل است، بعد از جهانی شدن می‌بایست میراث فرهنگی ورود پیدا می‌کرد و کارگروه گلیم را راه می‌انداخت اما ورود نکرد اخیرا برای آقای حسین‌زاده معاون میراث فرهنگی استان به عنوان نماینده کارگروه گلیم در سیرجان حکم زدند. ما حاضریم با ایشان همکاری ‌کنیم به این شرط که ایشان بیاید و کار را تحویل بگیرد. ایشان قرار است نماینده پایگاه جهانی گلیم در سیرجان باشد. چون این یک تشکل دولتی است و باید با تهران و سازمان جهانی ارتباط داشته باشد و بتواند  اعتبار بگیرد».

 کارخانه اسید همه آلودگی هوای پاریز را نمی‌گیرد

فرماندار در خصوص آلودگی هوای پاریز ناشی از دود کارخانه مس گفت؛«من به مدیرعامل کارخانه مس سرچشمه گفتم حتی اگر کارخانه اسید را هم بزنید کل آلودگی را نمی‌گیرد. فقط بخشی از غبار و دود را می‌گیرد.با مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره مس ایران جلسه داشتیم و قرار شد معاون‌شان را بفرستند اینجا و انشالله هفته آینده جلسه‌ای در خود پاریز خواهیم داشت.»

 همه مدیران باید پاسخگوی نشریات باشند

او در خصوص پاسخگو نبودن برخی مدیران هم گفت: «دو سه تا از روزنامه‌ها مطالبی علیه بعضی مسئولان نوشتند که پاسخگو نبودند. به بعضی از آن هم زنگ زدم گفتم چرا شما نرفتید مصاحبه کنید و تذکر دادم. حالا شما بزرگواری کنید و مسئولان را به چالش بکشید. هیچ مدیری حق ندارد پاسخگوی نشریات نباشد.»