سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

تلفن اورژانس115 و آتش‌نشانی پنج ساعت قطع بود:

مخابرات مشکل داشت؛ به اورژانس حمله کردند

 پاسارگاد

 دو مرد که تصادف کرده بودند و یکی از آنها به شدت مجروح شده بود یک ساعت در کوچه منتظر اورژانس بودند و پس از آن نیز با ماشین شخصی آنها را به بیمارستان منتقل کردند. 

ساعت یک بامداد هفتم شهریور یک موتورسیکلت با خودرویی که داخل بلوار هجرت کوچه رزم‌آوران 9  پارک شده بود برخورد کرد. سرنشین و راکب موتورسیکلت پس از برخورد به ماشین به شدت مجروح و نقش برزمین شدند. 

 تکه‌ای از استخوان پا جدا شده بود

یاسر که در محل حضور داشت به پاسارگاد گفت: با اورژانس و 110 تماس گرفتیم. 110 پس از چند دقیقه به محل آمد اما 115 مشغول بود. هر چه تماس می‌گرفتیم مشغول بود. پس از شناسایی این دو نفر از سوی ساکنان محل با پدر و مادر آنها تماس گرفتیم. آنها هم در صحنه حاضر شدند. متاسفانه استخوان پای یکی از راکبان به طرز وحشتناکی شکسته بود. به طوری‌که تکه‌ای از استخوان پا در گوشه‌ای افتاده بود و پدر وی آن‌را داخل دستمال قرار داد و به بیمارستان برد. وی گفت: پس از حدود یک ساعت و نیم و در حالی که مجروحان به بیمارستان منتقل شده بودند اورژانس به محل آمد که ساکنان محل با چوب و سنگ به آن حمله کردند. 

 اشکال از مخابرات بود

نبی‌الله حیدرپور رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در پاسخ به این سؤال که چرا اورژانس پس از یک ساعت و نیم آمده، گفت: تلفن‌های سه رقمی مثل اورژانس و آتش‌نشانی از ساعت 12 شب هفتم شهریور قطع شده بودند. به گفته‌ی حیدر‌پور، 110 به دلیل اینکه در کرمان متمرکز است، خوشبختانه قطع نشده بود و این یک شانس بزرگ برای ما بود. وی افزود: پس از قطع شدن تلفن‌ها در ساعت 12 با آتش‌نشانی هماهنگ شده و با رییس مخابرات صحبت کردیم. بعد به همراه رییس سازمان آتش‌نشانی حضوری به مخابرات رفتیم. با مسئولان صحبت کردیم، گفتند اشکال از کرمان است. کارکنان در حال درست کردن هستند و نیم ساعت دیگر مشکل رفع می‌شود. پس از یک ساعت که وصل نشدند دوباره به مخابرات رفتیم و موضوع به مسئولان ارشد شهرستان منتقل شد. حیدرپور ادامه داد: با این حال دیدیم درست نشده و ما هیچ‌کاری نمی‌توانیم بکنیم، با 110 تماس گرفتیم و دو شماره موبایل را به مخابرات دادیم که آن‌ها را دایورت کنند. به ما گفتند که امکان دایورت روی موبایل وجود ندارد. به همین دلیل ما و آتش‌نشانی موبایل‌های‌مان را به 110 اعلام کردیم که اگر موردی اتفاق افتاد، موضوع را به ما منتقل کنند و موارد را از طریق موبایل به ما انتقال دهند. وی ادامه داد: از ساعت 2 بامداد به بعد 110، موارد را از طریق موبایل به ما اطلاع می‌داد. 

 تلفن 115 پنج ساعت قطع بود

تلفن‌ها حدودا ساعت پنج بامداد وصل شدند. حیدرپور در پاسخ به این سؤال که آیا در زمان قطع بودن تلفن همین یک مورد مشکل به وجود آمد یا نه؟ گفت: این مورد خیلی حاد و واضح بود و مردم در جریان قرار گرفتند ولی ممکن است مواردی باشد که ما خبر نداشته باشیم. در این مورد متاسفانه مردم 115 را مقصر می‌بینند و همان شب به خودروی ما حمله کرده بودند. وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شده ماموران 115 خواب هستند، گفت: نه چنین چیزی واقعیت ندارد. متاسفانه مشکل از مخابرات بوده. حیدرپور در پاسخ به این سؤال که شما برای چنین مواردی چه کارهایی انجام داده‌اید، گفت: ما به مخابرات نامه داده‌ایم که فکری برای این موضوع بشود. تلفن‌های ما نباید قطع باشد. آن شب با رییس مخابرات صحبت کردیم و از ساعت دو به بعد دایورت صورت گرفت ولی پنج ساعت تلفن‌ها قطع بود. 

 تلفن‌های ما نباید یک دقیقه قطع باشد

حیدرپور در پاسخ به این سؤال که اگر این موضوع باعث خسارت جانی به یک نفر شود چه باید کرد، گفت: می‌توانند شکایت کنند و کمیته برگزار و موضوع رسیدگی می‌شود. ولی واقعا مخابرات باید جوابگو باشد. تلفن‌های ما نباید یک دقیقه قطع باشد. این موضوع به جان انسان‌ها مربوط است. ما برای قطع برق فکر کرده‌ایم؛ یوپی‌اس و ژنراتور داریم. وی گفت: دو دستگاه تلفن ماهواره‌ای هم داریم. وی در پاسخ به این سؤال که نمی‌شود شماره این دو تلفن ماهواره‌ای را در اختیار مردم قرار داد تا در موارد ضروری از آن استفاده کنند، گفت: این شماره‌ها به کار مردم نمی‌آیند. آن‌ها برای حوادث و بحران قابل استفاده هستند. هزینه تماس با آن خیلی بالاست و شماره‌های طولانی دارند که هیچ‌کس آن‌ها را یاد نمی‌گیرد. ضمنا آن‌ها فقط در فضای آزاد می‌توانند تماس برقرار کنند که این امکان وجود ندارد. من از ساعت 12 تا 5 صبح بیدار بودم ولی کاری از دستم برنمی‌آمد. به هر حال 110 کمک کرد و تماس با ما می‌گرفت. ولی مشکل این بود که افرادی در منزل بودند نمی‌دانستند که باید با 110 تماس بگیرند. وی ادامه داد: تلفن از سمت ما بوق نداشت و هر‌کس که با ما تماس می‌گرفت، تلفن اشغال بود. وی معتقد است مخابرات باید مشکل را اساسی حل کند. کل پایگاه‌های ما بی‌سیم دارند و ما با هم ارتباط داریم ولی مردم با ما ارتباط نداشتند. 

 مشکل فنی پیش آمده بود

سعید هنری رییس مخابرات سیرجان در این رابطه گفت: مشکل فنی پیش‌آمده بود و باعث شد سیستم‌ها قطع شوند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای این موضوع فکری نشده و تمهیداتی در نظر گرفته نشده است، گفت: ما تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم. همین که مراکز دایما وصل هستند و شما با این موضوع مواجه نمی‌شوید دلیل‌اش تمهیداتی است که ما اندیشیدیم. شما به عنوان کسی که استفاده می‌کنید متوجه نمی‌شوید ولی این طرف قضیه کار فنی است و ما برای این موضوع همه‌‌ی توان‌مان را به کار می‌گیریم. هنری ادامه داد؛ اگر قرار بود ما تمهیداتی برای این موضوع نیاندیشیم می‌بایست چند بار در ماه قطعی داشته باشیم ولی یک بار این مشکل این‌قدر حاد می‌شود که متاسفانه تلفن قطع می‌شود.

 تمام تلاشمان را کردیم

 به گفته‌ی وی با این وجود ما تمام تلاش‌مان را کردیم که این مشکل را در کم‌ترین زمان ممکن رفع کنیم. ما جلوی گسترش خرابی را گرفتیم و عملیات رفع مشکل نیز در ساعات انتهایی شب انجام شد. مشکل فنی مربوط به تجهیزات مرکز تلفن سیرجان بود. وی در پاسخ به این سؤال که نمی‌توانید از قبل به اورژانس این موضوع را اطلاع دهید گفت: اگر ما از قبل بدانیم حتما اطلاع می‌دهیم. تجهیزات فنی است اگرمشکل خیلی حاد شود عملا کاری از دست کسی برنمی‌آید. ممکن است برق یک استان کاملا قطع شود. بالاخره آن‌ها هم تدبیر داشته‌اند ولی مشکل خیلی حاد بوده است. 

همکاران فنی ما از کرمان به سیرجان آمدند و ساعت پنج صبح روز بعد وضعیت نرمال بود. اگر مشکل قابل پیش‌بینی باشد ما موضوع را اعلام می‌کنیم ولی این‌بار غیر قابل پیش‌بینی بود. هنری ادامه داد: ما باز هم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که چنین اتفاقی رخ ندهد و مشکلی برای کسی پیش نیاید. ما هر کاری که در توان‌مان بود، انجام داده‌ایم و واقعا کوتاهی از جانب همکاران ما صورت نگرفت. همکاران ما 24 ساعت بیدار بودند و برای رفع این مشکل تلاش می‌کردند.