سه شنبه, 04 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 563:  3 تیر 1398

اتمام عملیات خیابان ولیعصر تا اول مهرماه

 پاسارگاد: عملیات عمرانی در خیابان ولیعصر ماه‌هاست که به طول انجامیده و داد اهالی منطقه و شهروندان را در آورده است و به همین دلیل نماینده مردم سیرجان جلسه‌ای فوری در صحن شورای شهر و با حضور مسئولان مربوطه تشکیل داد. بعد از این نشست شهباز حسن‌پور در گفت‌و‌گو با پاسارگاد گفت: «‌مدتی است به دلیل عملیات عمرانی شهروندان و کسبه تعدادی از خیابان‌های شهر با مسایل و مشکلات جدی روبرو شده‌اند. مخصوصا اهالی خیابان‌های ولیعصر، مالک اشتر، بخشی از بلوار سید جمال، بلوار فاطمیه و سردار جنگل. طی جلسه ای که با شورای شهر و شهرداری داشتیم قرار بر این شد از امروز با مصوبه شورای شهر و هماهنگی‌هایی که صورت گرفت جمعی از پیمانکاران و پرسنل به صورت دو شیفت کارشان را انجام دهند و هرچه سریع‌تر عملیات این خیابان‌ها به اتمام برسد». شهردار سیرجان هم ضمن عذرخواهی از شهروندان گفت: «‌بخش اصلی کارهای خیابان ولیعصر متعلق به شهرداری بوده است اما انجام چندین عملیات همزمان باعث شد تا زمان‌بر شود.» رضا سروش‌نیا در توضیح بیشتر گفت: «لوله‌گذاری آب شرب توسط شرکت آب منطقه‌ای، جدول‌گذاری، پیاده‌روها، پروژه فاضلاب و همچنین جداسازی آب شرب از آب خام از جمله کارهایی بود که در این خیابان انجام شده است و معذوریت‌ها و محدودیت‌های راهنمایی و رانندگی را هم باید به آن اضافه کرد.» شهردار قول اتمام عملیات خیابان ولیعصر را تا اول مهرماه داد: «‌به مردم قول می‌دهم تا آخر شهریورماه کار جدول‌گذاری و پیاده‌روها تمام شود و از هفته آینده آسفالت خیابان را به طور جدی در دستور کار داریم و امیدواریم تا اول مهر عملیات این خیابان تمام شود».

تحویل فلامینگو به محیط زیست

 پاسارگاد: دوستداران و حامیان محیط زیست پس از مشاهده یک قطعه جوجه فلامینگوی آسیب‌دیده در مناطق طبیعی اطراف سیرجان، این پرنده را به اداره حفاظت محیط زیست سیرجان تحویل دادند. صادق خزیمه مسئول روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست سیرجان ضمن تقدیر از احمد عماد‌آبادی و حسن عالیشه به خاطر این کار گفت: خوشبختانه فلامینگوی آسیب‌دیده دارای مشکل جدی نیست و تحت نظر دامپزشک مراحل درمان را طی می‌کند که به زودی برای ادامه حیات در زیستگاهش رها می‌شود.  خزیمه ادامه داد: این اداره آماده همکاری با شهروندان در راستای حفاظت و حراست از محیط زیست و حیات وحش بوده و از همه مردم خواستار همکاری در زمینه‌های تخریب و تصرف، صید و شکار و تحویل گونه‌های مصدوم و بیمار جهت تیمارداری است. همشهریان عزیز درصورت مشاهده هرگونه موارد مذکور با شماره تلفن‌های42332100 034 و یا 03442332600 تماس بگیرند. فلامینگو پرنده‌ای است با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر، با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ‌های سفید و صورتی است. در پروازها باها و گردنش کشیده و قدری پایین‌تر از سطح بدن قرار می‌گیرد. بال‌هایش ترکیبی از رنگ‌های سرخ و سیاه است. پرنده نابالغ قهوه‌ای مایل به خاکستری چرک است. فلامینگو به آرامی راه می‌رود و در حالیکه سر ومنقار خود را در آب کم عمق فرو برده تغذیه می‌کند. فلامینگو از 90 سانتی‌متر تا 5/1 متر بلندی دارد. بیشتر فلامینگوها حلزون وگیاهان آبی را می‌خورند. این پرندگان به صورت دسته‌جمعی و در دسته‌های چند هزارتایی زندگی می‌کنند. فلامينگو شاخص‌ترين پرنده آبچر در جهان هست. پر و بال بنفش- قرمز، خود به تنهايی اين پرنده را از ساير پرنده‌ها مجزا می‌كند. فلامينگوها در هر قاره‌ای جز قطب جنوب زندگی می‌كنند.

 دستگیری شکارچی غیرمجاز

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست؛ ماموران یگان حفاظت این اداره  هنگام گشت و کنترل حوزه استحفاظی در منطقه فریدون موفق شدند یک فرد شکارچی غیرمجاز را قبل از اقدام به شکار شناسایی و دستگیر کنند. از این فرد متخلف یک قبضه اسلحه دولول غیرمجاز کشف شد. پرونده متخلف برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شد. لازم به ذکر است حفاظت از عرصه‌های طبیعی و گونه‌های جانوری و حیات وحش به ویژه گونه‌های در خطر، مقابله با شکارچیان غیرمجاز و سودجو از جمله وظایف اداره حفاظت محیط زیست شهرستان است.