شهردار با پوچ و بی‌اساس خواندن نامه ارسالی یک عضو شورا؛

سروش‌نیا: عرب‌گویینی  را به مناظره دعوت می‌کنم

 سارا پورمختار

شورای پنجم یک ساله شد اما هنوز حاشیه‌ها و جنجال‌های آن به پایان نرسیده است. محمدرضا عرب‌گویینی چندی پس از جمع‌آوری پل چهارراه رضوی نامه‌ای برای شهردار فرستاده است که با وجود گذشت دو هفته از زمان ارسال آن، تاکنون هیچ جوابی به آن داده نشده است. شهردار می‌گوید: «ارزش پاسخ گفتن را نداشته است».

در ابتدای این نامه آمده است: «در محافل عمومی(نماز‌جمعه) و محافل خصوصی مطالبی در مورد اینکه یک عضو شورای شهر سنگ‌اندازی و کارشکنی می‌کند بیان نموده‌اید. جناب آقای سروش‌نیا! با مردم صادق باشید و کم‌کاری‌های خود که به نظر می‌رسد ناشی از بی‌تجربگی، بی‌تدبیری، ناکارآمدی، سوء‌مدیریت، بی‌عرضگی، بی‌لیاقتی و... است را به گردن دیگران نیندازید.»

شهردار همه این ادعاها را کذب و بی‌اساس می‌داند: «من گفتم یک عضو شورا و از ایشان نام نبرده‌ام و درخواست کمک و همکاری کرده‌ام. حاضرم با حضور این عضو شورا و نماینده تمام نشریات ادله و مستندات را بیاورم و مناظره داشته باشم تا چهره واقعی این شخص شناخته شود که اهل کار کردن برای مردم نیست.» سروش‌نیا یکی از اقدامات موثر خود را خرید و ذخیره 3 هزار تن قیر با قیمت هر تن 1 میلیون و 300 هزار تومان عنوان می‌کند. که در مقایسه با قیمت هر تن 5 میلیون تومان کنونی عملی هوشمندانه به حساب می‌آید که باعث پیشبرد عملیات عمرانی شده است. وی در ادامه اضافه می‌کند: « اگر به سال گذشته در همین زمان برگردیم پرسنل 3 ماه حقوق نگرفته بودند اما  امروز هیچ کارمندی معوقه ندارد و در این شرایط بد اقتصادی کارهای عمرانی شهر با شدت پیگیری می‌شود.»

 رای دادن من تاثیری ندارد

در بخش دیگری از نامه‌اش آورده است: «اینجانب با اکثر تقاضاها و درخواست‌هایی که از طرف شما به شورا آمده است رای مثبت داده‌ام اما متاسفانه هیچ عملکرد مثبت و بنیادینی در خصوص توسعه و عمرانی شهر مشاهده نمی‌شود». وی در توضیح این موضع خود می‌گوید: «وقتی نتیجه رای‌گیری از قبل مشخص است رای دادن من چه تاثیری دارد». در بخش‌هایی از نامه هم موضع وی کاملا مشخص است: «گروه اکثریت شورا با شما هستند و نیازی به همراهی بنده ندارید».

این در حالیست که عرب گویینی ترک جلسات شورا و عدم شرکت در رای‌گیری‌های مهمی چون انتخاب شهردار، انتخابات هیئت‌رییسه و چندین جلسه دیگر را به بهانه قرار داشتن در اقلیت در کارنامه خود دارد. 

در ادامه سؤالاتی که در نامه محمدرضا عرب گویینی آمده است را از شهردار پرسیده‌ایم.

 ظرف یک ماه آینده پیش سردکن نصب می‌شود 

شهریورماه سال گذشته و در اولین روزهای روی کار آمدن شورای پنجم دکتر علیرضا زینلی رییس دامپزشکی شهرستان با حضور در شورا از ضرورت نصب پیش‌سردکن در کشتارگاه برای جلوگیری از تب کریمه‌کنگو گفت. در آن جلسه برای طی مراحل قانونی بحث بر سر دو هفته و ده روز بود. از آن روز حدود یک سال می‌گذرد و هنوز از نصب آن خبری نیست.

عرب گویینی هم اولین سؤالش را در این مورد مطرح کرده است: «اینکه شما نتوانستید بعد از گذشت یک سال پیش‌سرد‌کن کشتارگاه را نصب کنید مقصر اعضای شورا هستند؟»

سروش‌نیا در پاسخ به این سؤال به پاسارگاد گفت: «خرید و نصب پیش‌سردکن طی چهار مرحله آگهی و تجدید شد که به دلیل وضعیت بد اقتصادی هیچ‌کس در این مناقصه شرکت نکرد. بعد از آن مجوز ترک تشریفات را از شورا گرفتیم که باز هم به دلیل نوسانات ناگهانی قیمتی هیچ شرکتی حاضر به همکاری نشد و در مرحله دوم که مجوز ترک تشریفات می‌خواستیم همین عضو شورا مخالفت کرد. در حال حاضر با یک شرکت مشهدی قراردادی بسته‌ایم و پیش‌پرداخت هم واریز کرده‌ایم. اگر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای نیفتد ظرف یک ماه آینده پیش‌سردکن نصب می‌شود».

- 22 بهمن ترمینال مسافربری افتتاح می‌شود

در اولین گفت‌و‌گوی رضا سروش‌نیا با پاسارگاد وی ترمینال مسافربری را جزو اولویت‌های خود برشمرد و قول پایان این پروژه تا پایان سال داده شد اما بعد از آن با توجه به مسایلی که در رابطه با پیمانکار این پروژه پیش آمد، شهردار از شورا فرصت خواست و قول افتتاح ترمینال را در تاریخ 22 بهمن ماه داد.

مسئول کمیسیون عمران شورای شهر در مورد این پروژه پرسیده است: «‌اینکه نتوانستید پروژه‌های ناتمام از قبیل ترمینال مسافربری را به اتمام برسانید، مقصر کیست؟» عرب‌گویینی در توضیح بیشتر می‌گوید: «شهردار پیش از این گفته بود برای اینکه بتوانم ترمینال را در تاریخی که قول داده‌ام تحویل دهم نیاز به فروش زمین دارم چون ممکن است تا آن زمان بودجه محقق نشود. شورا هم مصوب کرد 16 قطعه مسکونی و 2 قطعه تجاری روبروی بیمارستان امام رضا در بلوار هجرت را بفروشد اما با اینکه این املاک را فروخته اما هیچ خبری از اتمام ترمینال نیست.»

شهردار تاکید می‌کند که توانایی اجرایی و تامین مالی پروژه را دارد: «شرایط عمومی ‌پیمان اجازه نمی‌دهد مازاد بر آن کاری انجام دهیم. همین مراحل قانونی باعث شده کار دچار مشکل شود با این وجود پیمانکار داخلی ترمینال و قیمت مشخص شده است. پیمانکار محوطه هم با توجه به افزایش قیمت‌ها متضرر شده اما مانده و کار می‌کند که تا همان تاریخ 22 بهمن پروژه افتتاح شود مگر اینکه قیمت‌ها آنقدر بالا روند که پیمانکار کار را زمین بگذارد. ما توانایی تامین مالی پروژه را داریم و3 میلیارد تومان برای این پروژه سپرده کرده‌ام».

 در خیابان ولیعصر شهرداری وظایفش را انجام داده است

خیابان ولی‌عصر موضوعی است که عرب‌گویینی هم بابت آن شهردار را به چالش کشیده و پرسیده است: « اینکه تعویض جداول و آسفالت خیابان ولی‌ عصر بیش از 7 ماه طول کشیده است و هنوز به اتمام نرسیده، من مقصر هستم؟» 

شهردار اجرای پروژه‌های مختلف را دلیل تاخیر در اتمام عملیات عمرانی این خیابان عنوان می‌کند: «‌تمام وظایفی که به عهده شهرداری بوده به موقع انجام شده است مثل جدول‌گذاری و پیاده‌روها. لوله‌گذاری آب شرب که قرار بود یک ماهه انجام شود 3 ماه به طول انجامید. تصمیم گرفته شد همزمان پروژه فاضلاب هم در این خیابان اجرا شود. همچنین جداسازی آب شرب از آب خام از جمله کارهایی بود که در این خیابان انجام شده است.» سروش‌نیا محدودیت‌های راهنمایی و رانندگی را هم از دیگر معذوریت‌ها دانست: «بر اساس نظرات کارشناسی راهنمایی و رانندگی می‌بایست عبور و مرور در این خیابان ادامه داشته باشد به همین دلیل امکانش نبود شهرداری همزمان از چندین جهت کار را اجرا کند.» شهردار قول اتمام عملیات خیابان ولیعصر را تا اول مهرماه داد: «‌به مردم قول می‌دهم تا آخر شهریورماه کار جدول‌گذاری و پیاده‌روها تمام شود و از هفته آینده آسفالت خیابان را به طور جدی در دستور کار داریم و امیدواریم تا اول مهر عملیات این خیابان تمام شود».

 بازگو کردن دوباره این موضوع پوچ و بی‌هدف است

زیرگذر صنعت یا همان زیرگذر مکی‌آباد یادگار شورای چهارم است. پروژه‌ای که هیچ کس مسؤلیتش را نپذیرفت. نه شورا و اعضای اهل مکی‌آباد که به گفته شهردار وقت تحت فشار آنها این پروژه کلید خورد و نه شهردار وقت که قبل از تملک عملیات اجرایی آن را شروع کرد. محمدرضا عرب‌گویینی که در اوایل حضورش در شورا از داشتن طرح و برنامه برای رفع این مشکل گفته بود کارشکنی دیگر اعضای شورا را دلیل تشکیل نشدن کارگروه می‌داند، حالا از شهردار سؤال می‌کند: «اینکه بعد از گذشت یک سال نتوانستید هیچ اقدامی برای تکمیل زیر‌گذر مکی‌آباد انجام دهید، من مقصر هستم؟» به عقیده شهردار در حالی که مشکلات حقوقی این پروژه بر کسی پوشیده نیست بازگو کردن دوباره این موضوع را پوچ و بی‌هدف است که هدفی هم جز تخریب پشت آن نیست: «بارها توضیح دادم که این پروژه مشکل حقوقی دارد و قانون این اجازه را به بنده نمی‌دهد که پول ملکی را که متعلق به دولت است را به کس دیگری بدهم. این پرونده در حال طی مراحل قانونی‌اش است و بعد از آن قطعا این پروژه را اجرا خواهیم کرد». 

 به احداث تقاطع غیرهمسطح اعتقادی ندارم

«اینکه نتوانستید اجرای تقاطع‌های غیر هم سطح تندیس مادر و امام را شروع کنید من مقصر هستم؟» این دغدغه مسؤل کمیسیون عمرانی شورای شهر است که از شهردار سؤال پرسیده است. 

رضا سروش‌نیا معتقد است؛ هنر شهردار اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است و در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «با توجه به اینکه رشته‌ام شهرسازی است؛ اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح مادر و میدان امام نیاز به مطالعات بیشتری دارد و به احداث تقاطع غیرهمسطح اعتقادی ندارم و آن را نشانه توسعه شهر نمی‌دانم.» شهردار در ادامه می‌پرسد: «پل چهارراه رضوی اشتباهی بود که شهرداران قبلی مرتکب شدند و حالا من بدون مطالعه با اجرای تقاطع غیرهمسطح نوع دیگری از اشتباه را تکرار کنم؟ با این حال برای این طرح مشاور ترافیکی گرفته‌ام که طرح را بررسی کند و چنانچه به این نتیجه برسم که اجرای این طرح نیاز است آن را اجرا خواهم کرد.»

 پول حاصل از فروش املاک برای ترمینال مسافربری کنار گذاشته شده است

چند مرحله تعدادی از املاک و ماشین آلات شهرداری با مجوز به مزایده گذاشته شد تا درآمد حاصل از آنها صرف پروژه‌های عمرانی شود. اگر چه عرب‌گویینی معتقد است که شهرداری تمام املاکی را که به مزایده گذاشته به فروش رسانده است اما نتوانسته پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برساند. با این وجود شهردار این موضوع را قبول ندارد: «چه از ماشین‌هایی که آگهی کردم چه از زمین‌هایی که مصوبه از شورای شهر گرفتم، فقط 4 قطعه روبروی بیمارستان امام رضا واقع در بلوار هجرت که آن هم بعد از آنکه دو مرحله آگهی شد به فروش رسیدند و با افتخار می‌گویم این پول که چیزی حدود 2 میلیارد و 300 میلیون تومان است برای پروژه ترمینال مسافربری کنار گذاشته شده است و برای پرداخت حقوق و یا دیگر کارهای عمرانی هزینه نشده است».